Przyznaliśmy stypendia V edycji Funduszu Natalii Partyki

zdjecie medaleu ilustrujące artykuł o stypendiach sportowych Funduszu Natalii Partyki

Fundusz Natalii Partyki w partnerstwie z Fundacją Enea uruchomił V edycję programu stypendialnego dla młodych zdolnych sportowców borykających się z trudnościami w rozwoju kariery. Stypendium w ramach funduszu to 10 000 złotych na realizację jasno sprecyzowanych celów sportowych.

Niemal w każdej polskiej miejscowości spotkać można sportowców z pasją, którzy wykazują się dużą determinacją i odwagą w dążeniu do celu. Wytrwałość, motywacja, zdrowy tryb życia – ich postawa może być inspiracją dla wielu. Każdy z nich to kandydat na mistrza sportu.

Stypendia Funduszu Natalii Partyki przyznano młodym sportowcom o dużym potencjale i z bardzo dobrymi wynikami sportowymi, którzy jednak na drodze do rozwoju kariery sportowej napotkali różne przeciwności. Stypendia mogą oni przeznaczyć m.in. na sprzęt sportowy, opłacenie kosztów udziału w zawodach, wsparcie ze strony dietetyków sportowych czy fizjoterapeutów.

Wśród stypendystów V edycji znaleźli się m.in. Faustyna Kotłowska – srebrna medalistka Mistrzostw Świata w pchnięciu kulą (F64), Marek Zakrzewski – utalentowany sprinter, Igor Komorowski – wielkokrotny mistrz Polski w kajakarstwie, Julia Szpak – mistrzyni Polski juniorów w taekwondo olimpijskim, Maciej Pietrzak, windsurfer, zdobywca Mistrzostwa Świata OFR w kategori U17, Karolina Kukuczka – srebrna medalistka Mistrzostw Polski w biegach narciarskich, a także Natalia Walczak – utalentowana zapaśniczka, brązowa medalistka Mistrzostw Europy kadetek.

Natalia Partyka – czterokrotna mistrzyni paraolimpijska z Aten, Pekinu, Londynu i Rio De Janeiro, czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, medalista mistrzostw Europy, wielokrotna reprezentantka Polski  w tenisie stołowym w 2013 r. utworzyła fundusz stypendialny.

– W związku z tym, że w tenisa stołowego gram już dość długo, wiem, z czym wiąże się kariera sportowca. To mnóstwo przeszkód i wyrzeczeń, a decyzja o przejściu na zawodowstwo jest niezmiernie trudna. Nasi stypendyści znajdują się właśnie na tym etapie kariery. Cieszę się, że choć trochę możemy im ułatwić ten moment i pomóc w  realizacji ambitnych celów sportowych. – mówi Natalia Partyka, pomysłodawczyni i ambasadorka funduszu stypendialnego.

Wyboru stypendystów dokonała Kapituła, w której znaleźli się: inicjatorka Funduszu Natalia Partyka, dziennikarze sportowi- Michał Pol i Andrzej Person, a także Anna Lutek – Przewodnicząca Rady Fundacji Enea oraz Dorota Brewczyńska – członkini Zarządu Fundacji Dobra Sieć.

Realizacja V edycji Stypendiów Funduszu Natalii Partyki stała się możliwa, dzięki temu, że Fundacja Enea wylicytowała złoty medal paraolimpijski zdobyty przez Natalię Partykę na ubiegłorocznych igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

Razem z Natalią, ambasadorką marki Enea, już od roku wspólnie realizujemy przedsięwzięcia z zakresu działań społecznych, promocji sportu, aktywizacji osób wykluczonych czy popularyzacji tenisa stołowego. Tym razem łączymy siły, by wesprzeć młodych sportowców w trudnej sytuacji życiowej – podkreśla Anna Lutek, przewodnicząca Rady Fundacji Enea, dyrektor Departamentu Public Relations i Komunikacji w Enei. – Złoty medal Natalii dostarczył nam – kibicom wielu pozytywnych emocji. Cieszymy się, że wspólnie możemy zamienić ten sukces sportowy w realną pomoc dla młodych zawodników, reprezentujących różne dyscypliny, wśród których znajdą się sportowcy z szansami na udział w igrzyskach olimpijskich. Środki finansowe przekazane przez Fundację Enea zostały w całości przeznaczone na stypendia dla dziesięciu osób – dodaje Anna Lutek.

Fundusz Natalii Partyki

Celem Funduszu jest inspirowanie młodych sportowców do wytrwałości i walki o swój rozwój. W poprzednich edycjach konkursu stypendia zdobyli między innymi: Maria Andrejczyk, która na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro ustanowiła nowy rekord Polski w rzucie oszczepem, Bartosz Tyszkowski, który zdobył srebrny medal Igrzysk Paraolimpijskich w pchnięciu kulą, Dominik Bury, Mistrz Polski 2017 w biegach narciarskich oraz Renata Śliwińska, która zdobyła srebrny medal podczas Mistrzostw Świata Seniorów (kula) w Londynie w 2017 r.