O Natalii

„Często spotykam osoby, które muszą zmagać się z wieloma przeszkodami, aby móc kontynuować uprawianie sportu. Doskonale ich rozumiem, bo sama przeszłam tę drogę. Staram się być dla nich inspiracją. Postanowiłam także pomagać w bardziej wymierny, finansowy sposób. Dlatego razem z Fundacją Dobra Sieć będziemy pomagać młodym sportowcom, aby mogli stawić czoła przeciwnościom losu.”

Natalia Partyka

Data urodzenia: 27.07.1989
Miejsce urodzenia: Gdańsk
Znak zodiaku: Lew
Klub: SKST Stavoimpex Hodonin
Hobby: sport, muzyka, psychologia

Sześciokrotna mistrzyni paraolimpijska – z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012), Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021). Czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich: w Pekinie (2008), Londynie (2012),Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021). Reprezentantka kadry narodowej seniorek.

KIEDYŚ
W tenisa stołowego Natalia zaczęła grać w wieku 7 lat, dzięki swojej starszej siostrze, która pierwsza rozpoczęła treningi i dzięki rodzicom, którzy bardzo chcieli, aby spróbowała swoich sił w sporcie. Początkowe odbijanie dla zabawy szybko przerodziło się w coś więcej. Pierwsze kroki przy ping-pongowym stole stawiała w klubie MRKS Gdańsk pod okiem śp. trenera Aleksandra Mielewczyka, a następnie Bronisława Zygmanowskiego. Równocześnie została zgłoszona do gry w klubie dla osób niepełnosprawnych „ZRYW” Wejherowo. Już od samego początku miała wiele chęci do treningu, ponieważ niespełna po 6 miesiącach od momentu , w którym pierwszy raz złapała rakietkę do ręki , miała wystartować w Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych.
Wielkimi krokami zbliżał się jej pierwszy turniej w życiu, więc z ogromną chęcią chodziła na treningi i uczyła się podstawowych uderzeń. Natalia pamięta też, że motywację do pracy miała dużą również z tego względu, że jej siostra była od niej dużo lepsza, a Natalia nie mogła pogodzić się z tym, że za każdym razem z nią przegrywała.
Cały czas ambitnie trenowała, startowała w różnych turniejach, ogrywała się i nabierała doświadczenia. Poziom sportowy Natalii stale się podnosił, osiągała coraz lepsze wyniki i utwierdzała się w przekonaniu, że chce grać w tenisa stołowego. Po kilkuletnim treningu w gdańskim klubie dołączyła do grupy w Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego prowadzonej przez trenerów Leszka Kucharskiego i Jarosława Kołodziejczyka. Obecnie nadal trenuje w ośrodku PZTS-u w Gdańsku, ale pod okiem trenerów: Michała Dziubańskiego, Piotra Szafranka i Grzegorza Nurzyńskiego. Warunki do treningu ma bardzo dobre, współpraca z trenerami też świetnie się układa, więc Natalia ma nadzieję, że efekty wspólnej pracy będą w dalszym ciągu widoczne.

TERAZ
Tenis stołowy jest Natalii największą pasją i tak naprawdę nie wyobraża sobie życia bez celuloidowej piłeczki. Mimo tego, że sport to wiele wyrzeczeń i dni spędzonych poza domem to nigdy nie żałowała, że zaczęła trenować, ponieważ wszystkie lata spędzone na treningach i turniejach wiele ją nauczyły. Gra sprawia jej dużo radości i satysfakcji więc z tenisem stołowym na pewno wiąże swoją przyszłość. Chciałaby grać na wysokim poziomie przez najbliższe kilka bądź kilkanaście lat i ma nadzieję, że w tym czasie uda jej się zrealizować swoje sportowe cele i marzenia. A jest ich całkiem sporo. Jak na razie jej kariera zmierza we właściwym kierunku i ma nadzieję, że nadal będzie podążać właściwą drogą , która pozwoli jej rozwijać się sportowo.

Od początku jej przygody z tenisem stołowym miała dużo szczęścia, ponieważ trafiła na ludzi, którzy poświęcali jej swój czas, wierzyli w nią, życzyli jej jak najlepiej i cały czas wspierali ją w tym co robi.