warsztaty z Natalią Partyką w Gdańsku

Fundusz Natalii Partyki zorganizował dwudniowe warsztaty dla zawodników dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich. 9 i 10 listopada w Gdańsku młodzi zawodnicy dowiedzieli się, jak w nowoczesny sposób rozwijać swoje talenty, zdobywać sponsorów i promować się w mediach społecznościowych oraz poznali metodę TRE, czyli ćwiczenia uwalniające od napięć i traumy. Wzięli też również udział w badaniu MindSonar. Z takiego badania korzystali m.in. Natalia Partyka, Przemysław Saleta i Karol Bielecki. Warsztaty zostały organizowane dzięki wsparciu internautów udzielonemu na platformie PolakPotrafi.

Fundusz Natalii Partyki w partnerstwie z siecią Biedronka zrealizował IV edycję programu stypendialnego dla zdolnych młodych sportowców borykających się z trudnościami w rozwoju kariery. Stypendium w ramach funduszu to 10 000 złotych na realizację jasno sprecyzowanych celów sportowych.

W warsztatach wzięło udział dziesięciu wybranych sportowców różnych dyscyplin – stypendystów Funduszu Natalii Partyki. Dzięki warsztatom z psychologii sportu dowiedzzieli się, jak ważna jest dobra koncentracja w sporcie. Podczas warsztatów z dietetyki sportowej poznali zasady co jeść przed, po treningu lub w dniu zawodów, by mieć jak najlepsze wyniki. Część warsztatów dotyczyła promocji sportowców na Facebooku, Instagramie, YouTube czy Twitterze i kontaktów z mediami. Natalia Partyka tak komentuje program warsztatów: Kariera sportowca to nie tylko przygotowanie fizyczne i treningi, ale też przygotowanie mentalne, odporność na stres, koncentracja oraz przygotowanie dietetyczne, kontakty z mediami, sponsorami i kibicami. W dzisiejszych czasach niewątpliwą siłą są social media. Pokazujmy w Internecie to, jak trenujemy, jak się przygotowujemy do zawodów, co robimy w czasie wolnym i bądźmy w tym wszystkim sobą, a nasze szanse na powodzenie będą rosły.

Pierwszy dzień warsztatów zakończyła Magdalena Kwaśniewska-Tafel (Remedium Centrum Rozwoju)- specjalistka metody TRE. Jej celem jest przywrócenie ciała do naturalnej równowagi, w której wszystkie układy (neurologiczny, biochemiczny, anatomiczny) pracują w harmonii.
Drugiego dnia stypendyści Funduszu Natalii Partyki wzięli udział w badaniu Magdy Kwaśniewskiej-Tafel i Tomasza Zawadzkiego – specjalistów MindSonar. To nowoczesna, interakcyjna metoda pomiaru psychologicznego stosowana powszechnie w Holandii, zarówno w sporcie, jak i w biznesie. Jak mówią sami trenerzy: Badanie to pozwala lepiej zrozumieć swoje myśli i zachowania w konkretnej sytuacji. Uczestnik otrzymuje raport na temat swojego sposobu funkcjonowania. Następnie konsultant MindSonar omawia z nim, co można na jego podstawie wnioskować i nad czym warto pracować. Stypendyści Funduszu Natalii Partyki z pewnością bardzo na tej wiedzy skorzystają.

„Nikt nie robi takich warsztatów”
Warsztaty w Gdańsku były kolejnymi z serii organizowanych przez Fundusz Natalii Partyki. Jak mówi sama założycielka funduszu: Każdy warsztat uzupełnia wiedzę stypendystów o tematy, których znajomość jest niezbędna do budowania profesjonalnego podejścia do sportu – a do której zawodnicy w Polsce rzadko mają dostęp. Po poprzednich trzech edycjach konkursu stypendialnego wiemy, jak bardzo im się ona przydaje. Zawodnicy mówią otwarcie, że to kompleksowe przygotowanie znacząco poprawia ich wyniki sportowe. Nikt nie robi takich warsztatów i nam o takich rzeczach nie opowiada, nawet na zgrupowaniu kadry narodowej. Jest to duża dawka wiedzy, która bardzo mi pomaga w osiąganiu założonych celów – mówi Oskar Kwiatkowski, reprezentant Polski w snowboardzie i dwukrotny stypendysta Funduszu Natalii Partyki.

Miała pod górkę – wspiera przyszłych mistrzów
Natalia jest jedną z najlepszych zawodniczek tenisa stołowego na świecie. Zdobyła pięć złotych medali Igrzysk Paraolimpijskich – w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Trzykrotnie uczestniczyła również w Igrzyskach Olimpijskich (2008, 2012, 2016). Jest jedyną zawodniczką w historii ruchu olimpijskiego , która uczestniczyła trzykrotnie w tym samym roku w obu wydarzeniach , tzn Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich. W Japonii przygotowywane są o niej kolejne filmy dokumentalne, ale w Polsce nie zawsze było łatwo – zarówno z powodu uprzedzeń do jej niepełnosprawności, jak i braku wsparcia finansowego na początku jej kariery, mimo pierwszych wielkich sukcesów. Natalii to nigdy nie zraziło. Jednak zdawała sobie sprawę, że inni sportowcy mogliby z tych powodów zrezygnować z rozwoju dalszej kariery. Stąd powstała idea założenia Funduszu, który by wspierał młodych zawodników w podobnych sytuacjach.

Organizatorem warsztatów jest Fundusz Natalii Partyki i firma MindSonar, dzięki wsparciu finansowemu internautów na platformie PolakPotrafi i firmie Allianz Polska.