Mateusz Borkowski

stypendysta 2 edycji konkursu

Mieszkam w Krynkach, jest to mała miejscowość w woj. Świętokrzyskim. Lekkoatletykę trenuję od 8 roku życia. Od 5 lat jestem w Kadrze Narodowej. Moja przygoda z bieganiem zaczęła się od kibicowania moim starszym braciom, którzy startowali w biegach ulicznych. Podczas zawodów podszedł do mnie ich trener proponując mi udział w biegu dla dzieci na dystansie 600 m. Dałem się namówić i – wygrałem ten bieg. Od tego dnia zacząłem systematycznie trenować. Co roku stawiam sobie coraz wyżej poprzeczkę.
Studiuję w Wyższej Szkole Sportowej im. Kazimierza Górskiego w Łodzi o profilu „Wychowanie Fizyczne”. Jestem bardzo zadowolony z mojego wyboru, ponieważ uczelnia ma bardzo dobrze przystosowany plan zajęć, który umożliwia mi swobodne uczestniczenie w treningach. Mam również bardzo ciekawe zajęcia teoretyczne i praktyczne jak np. Gimnastyka, Metodyka Lekkiej Atletyki czy pływanie, co pomoże mi w rozwijaniu moich umiejętności.
W wolnym czasie uwielbiam odpoczywać oraz spotykać się z przyjaciółmi oraz z dziewczyną. Lubię również grać w siatkówkę.
Moim celem sportowym jest poprawa rekordu życiowego, zdobycie medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy oraz poprawienie rekordu Polski.
Stypendium przeznaczę na studia sportowe, które pomogą mi rozwijać moją karierę oraz odżywki, które niestety bardzo szybko się kończą.

Osiągnięcia sportowe:
– brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów na dystansie 800 m w Eskilstuna (2015)
– złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów na dystansie 800 m (2016)
– złoty medal na Młodzieżowym Festiwalu Młodzieży w Holandii na dystansie 3 km,
– srebrny medal na Kwalifikacjach do Letnich Igrzysk Młodzieży w Nankin na dystansie 1500 m
– trzy halowe rekordy Polski na dystansach 600 m, 1500 m oraz 2000 m (2016)