Faustyna Kotłowska

stypendysta 5 edycji konkursu

Jestem dyskobolką pochodzącą z małego miasteczka nieopodal Gdańska. Moja przygoda ze sportem zaczęła się w 2017 roku. Nauczyciel wychowania fizycznego zauważył, że jestem bardzo aktywna i spytał czy chciałabym zacząć uprawiać sport. Jak się okazało był to trener jednego z paraolimpijczyków. Zaczęłam trenować, pojechałam na pierwszy obóz, pierwsze zawody.
Moim największym sukcesem są medale Mistrzostw Świata seniorów- srebrny (w pchnięciu kulą) i brązowy (w rzucie dyskiem). Na te zawody pojechałam jako młoda, niedoświadczona zawodniczka. Mimo wielkiego zdziwienia wielu osób wróciłam z dwoma medalami. Większym sukcesem jest kwalifikacja na Igrzyska Paraolimpijskie które odbyły się w Tokio. Sam start uważam za lekką porażkę – skończyłam na 7 pozycji, a wiem że stać było mnie na więcej. Po za sportem studiuję fizjoterapię na Gorzowskim AWFie.
W tym roku przygotowujemy się do walki z samą sobą i własnymi słabościami, ponieważ impreza docelowa jaką miały być Mistrzostwa Świata, została odwołana. Natomiast Igrzyska Paraolimpijskie zbliżają się ogromnymi krokami, więc staramy się skupić na tej imprezie. To moje ogromne marzenie, pojechać na Igrzyska Paraolimpijskie i zejść ze stadionu z zadowoleniem na twarzy.

Osiągnięcia sportowe:

  • Brązowy medal- Mistrzostwa Europy Seniorów Berlin 2018 (rzut dyskiem)
  • Złoty medal- Europejskie Mistrzostwa Młodzieży Lahti 2019
  • Dwa złote medale- Mistrzostwa Świata Juniorów Nottwil 2019 (rzud dyskiem, pchnięcie kulą)
  • Brązowy medal- Mistrzostwa Świata Seniorów Dubaj 2019 (rzut dyskiem)
  • Srebrny medal- Mistrzostwa Świata Seniorów Dubaj 2019 (pchnięcie kulą)
  • 7 miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2021