Aleksandra Wólczyńska

stypendysta 1 edycji konkursu

Mam 18 lat i pochodzę z małej miejscowości Błaziny Górne w gminie Iłża. Przygodę z zapasami rozpoczęłam w wieku 9 lat. Na trening zapaśniczy po raz pierwszy zabrał mnie tata, który chciał przede wszystkim pokazać mi, że ta dyscyplina to sport ogólnorozwojowy. Widząc jak sprawne są inne dzieci, chciałam im dorównać i postanowiłam spróbować swoich sił na macie.
Na swoje pierwsze zawody pojechałam już w 2008 r. zajmując odpowiednio I i II miejsce w zawodach zapaśniczych młodziczek. Początkowo na treningi jeździłam tylko raz w tygodniu. Z czasem chcąc dalej się rozwijać, byłam zmuszona jeździć do klubu trzy razy w tygodniu, co wymagało ogromnego wkładu rodziców zarówno, jeśli chodzi o czas jak i finanse.
I klasie Gimnazjum przyszedł czas na zastanowienie się co dalej, gdyż aby zajmować się zapasami należałoby trenować codziennie, a nawet dwa razy dziennie. Już wtedy byłam zawodniczką dość wysoko klasyfikowaną, na zawodach zdobywałam wiele medali, więc należało podjąć jakieś decyzje. Tak się też stało. Właściwie sprawił to przypadek. Na zawodach zapaśniczych w Brzegu Dolnym, gdzie wygrałam swój kolejny turniej zostałam zauważona przez trenera Szkoły Mistrzostwa Sportowego, który to zaproponował mi przejście z Radomia do Kraśnika. Po przeanalizowaniu za i przeciw doszłam do wniosku, że to chyba najlepsze wyjście. Mieszkanie w bursie na miejscu treningów znacznie mnie odciąży. Nie będę traciła czasu na dojazdy. Do drugiej klasy uczęszczałam już do Gimnazjum Sportowego w Kraśniku.
Zmiana szkoły ułatwiła moje życie jako ucznia i sportowca, ale sprawiła, że rzadko widuje się z rodziną, za którą tęsknię. Patrząc z perspektywy czasu zmiana ta wyszła mi na dobre, gdyż cały czas się rozwijam, a przykładem tego są wyniki sportowe, które osiągam.
Największym osiągnięciem jest tytuł Mistrzyni Europy zdobyty w 2014 r. w Bułgarii w Samokovie. Moim marzeniem jest medal Igrzysk Olimpijskich – mam nadzieje złoty ???? Jestem osobą wesołą i towarzyska, lubię spędzać czas z przyjaciółmi i znajomymi. Stypendium chciałabym przeznaczyć na odżywki, sprzęt treningowy, a przede wszystkim na studia zaoczne, na które planuje pójść, by móc dalej łączyć naukę ze sportem ????
W sporcie nie ma czasu na zbyt długi odpoczynek, więc aby być coraz lepszym i osiągać wyniki trzeba trenować systematycznie, wytrwale, z uporem, oddaniem a przede wszystkim trzeba chcieć samemu. Nie można nikogo zmusić, bo wtedy nie ma to sensu.

Osiągnięcia sportowe:

złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w kat  63kg: Zamość 2017

– brązowy medal w Mistrzostwach Świata w kat 63kg Junior: Tampere 2017

– srebrny medal w Mistrzostwach Europy w kat 63kg Junior: Dortmund 2017

złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w kat  59kg: Siedlce 2016
– złoty medal w Międzynarodowym Turnieju na Białorusi 59kg Junior, 2015