Sportowcy z niepełnosprawnościami, którzy zadziwili świat
Niepełnosprawność nigdy nie powinna nas pozbawiać marzeń. Istnieją przykłady sportowców, którzy przekraczali bariery, a ich dokonania mogą być motorem napędowym dla każdego. Losy te stanowią prawdziwe źródło inspiracji.
Osoby z niepełnosprawnościami nie zawsze chcą startować tylko w zawodach dla osób z niepełnosprawnościami. Czasami decydują się też na rywalizację w szerokim gronie osób, a osiągane przez nich wyniki potrafią być spektakularne. To dobitny dowód na to, że niekiedy bariery istnieją tylko w naszych głowach.
Markus Rehm (Niemcy)
Markus Rehm jest niemieckim skoczkiem w dal, który stracił prawą nogę w wyniku wypadku, ale mimo to kontynuuje karierę sportową, wykorzystując protezę. W 2014 roku zdobył mistrzostwo Niemiec w skoku w dal, pokonując pełnosprawnych rywali, co wywołało debatę na temat możliwości startu sportowców z protezami w otwartych zawodach. Ostatecznie tytuł Niemca został podtrzymany. Rehm od tego czasu wielokrotnie próbował uzyskać zgodę na udział w Igrzyskach Olimpijskich, jednak do tej pory jego wnioski były odrzucane. Mimo to, pozostaje czołowym zawodnikiem w paraolimpiadzie, gdzie zdobył cztery złote medale i jeden brązowy.
Amy Purdy (USA)
Amy Purdy to amerykańska snowboardzistka, która straciła obie nogi powyżej kolan w wyniku bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. Mimo tych trudności, stała się jedną z najlepszych snowboardzistek na świecie. W 2014 roku zdobyła brązowy medal w snowboardzie na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi, zaś w 2018 roku medal srebrny. Oprócz kariery sportowej, Purdy jest także aktorką, osobowością telewizyjną, modelką, mówczynią motywacyjną i autorką bestsellerowej książki “On My Own Two Feet: From Losing My Legs To Learning The Dance Of Life”.
Marlon Shirley (USA)
Marlon Shirley to amerykański lekkoatleta, który stracił stopę w wyniku wypadku, gdy miał zaledwie pięć lat. Specjalizował się w biegu na 100 metrów oraz w skoku w dal. Shirley jest dwukrotnym złotym medalistą paraolimpijskim i rekordzistą świata w sprincie w kategorii T44. Jego determinacja i zaangażowanie sprawiły, że stał się wzorem dla wielu młodych sportowców z niepełnosprawnościami. Jest także pierwszym sportowcem z amputacją, który pobił barierę 11 sekund na 100 metrów
Natalia Partyka (Polska)
Natalia Partyka to polska tenisistka stołowa, która od urodzenia nie ma prawej dłoni i przedramienia. Mimo to, już jako 15-latka zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, a od tego czasu uczestniczyła w kilku edycjach w Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro oraz Tokio. Jest także wielokrotną mistrzynią paraolimpijską oraz zdobywczynią medali na mistrzostwach Europy i świata. W 2013 roku Partyka została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski.
Bethany Hamilton (USA)
Bethany Hamilton to amerykańska surferka, która w wieku 13 lat straciła lewe ramię po ataku rekina. Mimo tej tragedii powróciła do surfingu zaledwie miesiąc po wypadku i wkrótce zaczęła rywalizować na najwyższym poziomie w zawodach dla pełnosprawnych sportowców. Jej historia została opisana w książce “Surferka” (“Soul Surfer”), na podstawie której powstał film o tym samym tytule.
Paola Fantato (Włochy)
Paola Fantato to włoska łuczniczka, która od dzieciństwa zmaga się z polio i porusza się na wózku inwalidzkim. Fantato startowała zarówno w paraolimpiadzie, jak i w igrzyskach olimpijskich, będąc jedynym sportowcem, który brał udział w obu tych imprezach w 1996 roku w Atlancie. W zawodach paraolimpijskich zdobyła pięć złotych medali. Fantato jest uznawana za jedną z najbardziej utytułowanych łuczniczek na świecie.
Jim Abbott (USA)
Jim Abbott to amerykański baseballista, który urodził się bez prawej dłoni, ale mimo to zdołał osiągnąć sukces na najwyższym poziomie. Jako miotacz grał w Major League Baseball (MLB) przez dziesięć sezonów, w tym dla New York Yankees i Chicago White Sox. W 1993 roku Abbott zdobył sławę, rzucając no-hittera (mecz bez pozwolenia przeciwnikowi na zdobycie bazy) przeciwko Cleveland Indians. W 1988 wywalczył złoty medal olimpijski razem z reprezentacją USA.
Samo MLB pozostaje czołową ligą baseballu na świecie. Transmisje z licznych spotkań możecie znaleźć za pośrednictwem sts kod promocyjny. Zyskacie też dostęp do dokładnego terminarza, dzięki czemu nie ominie was żadne spotkanie. Być może wy też zostaniecie świadkami historii!