Maria Andrejczyk – nasza nadzieja

Maja Andrejczyk2Maria Andrejczyk – stypendystka Funduszu – jest lekkoatletką specjalizującą się w rzucie oszczepem. Pochodzi z Sejn – małej miejscowości na Podlasiu. W tym miejscu zaczęła stawiać pierwsze kroki w lekkiej atletyce. Jak sama twierdzi, jej przygoda ze sportem sięga czasów wczesnego dzieciństwa. Już w szkole podstawowej zaczęła rozwijać talent sportowy, trenując wówczas siatkówkę, z którą (już rekreacyjnie) nie rozstaje się do dziś. Pod koniec szkoły podstawowej rozpoczęła treningi rzutu oszczepem – to był strzał w dziesiątkę.

Maria potrafi otwarcie mówić zarówno o swoich porażkach, jak i sukcesach. Każdy start w zawodach traktuje jako ważną lekcję, po której stawia sobie kolejne – coraz ambitniejsze – cele. Każdą szansę reprezentowania kraju uważa za ogromny zaszczyt i odczuwa jako szansę na tworzenie historii.

Jej największe dotychczasowe dokonania to zdobycie 4 miejsca w Igrzyskach Olimpijskich w Rio i pobicie 10- letniego rekordu Polski w rzucie oszczepem (67,11 m). Maja jest też tegoroczną Mistrzynią Polski do lat 23.

O tę przyszłość walczy nie tylko dla siebie, ale również dla innych. Maria wspiera jednego ze swoich braci w treningach, śledzi zmagania młodych lekkoatletów i wierzy, że młodych adeptów tej dyscypliny będzie coraz więcej.

Wśród swoich idoli Maria wymienia Jana Železnego oraz Barbarę Madejczyk, których ceni zarówno za sukcesy sportowe, jak i za postawę, którą prezentują. Podczas wywiadów niejednokrotnie podkreślała istotę zasady fair play, nazywając ją „idealnym określeniem sportu”. Dla młodej lekkoatletki nie ma nic piękniejszego, niż gratulujący sobie po skończonym konkursie przeciwnicy.

Maria wspomina, że jej decyzje, będące wyborami, z którymi sama musi sobie radzić, są życiowym sukcesem. Gdyby nie zdecydowała się na karierę sportową, prawdopodobnie zostałaby architektem, jako że od dziecka uwielbiała rysować i szkicować.

Choć nie żałuje podjętej decyzji, do dziś marzy o możliwości studiowania architektury wnętrz. W wolnych chwilach sięga po dobrą książkę czy szkicownik. Uwielbia również słuchać muzyki. Maria jest świadoma tego, że marzenia dodają wiary we własne możliwości, dlatego stara się je przekuwać w realne cele, do których dąży. Oby każdy z nich miała szansę zrealizować.