Dominik Bury – wielki talent polskich biegów narciarskich

received_672336356203033

Dominik Bury – stypendysta Funduszu – pochodzi  z małej miejscowości Istebna w województwie śląskim. Jego dyscypliną są biegi narciarskie, z którymi nie rozstaje się od najmłodszych lat. Jak sam przyznaje, narty założył po raz pierwszy już w wieku 9 lat. Rok później zanotował na swoim koncie pierwsze zwycięstwo. Jego fenomenalny występ w tegorocznych Mistrzostwach Polski Seniorów, zaskoczył wszystkich.

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Dominik Bury pojawił się w 21 grudnia 2012 roku, podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego „Pucharu Słowiańskiego” w czeskiej miejscowości Horní Mísečky, gdzie zajął 86 miejsce na dystansie 10 km stylem klasycznym.

Niespełna cztery lata później dwudziestoletni zawodnik klubu Mks Istebna i reprezentant Kadry Młodzieżowej zdobył złoty medal na dystansie 10 km technika klasyczną w Mistrzostwach Polski Seniorów. Dominik marzył o medalu na tych mistrzostwach, startując jako junior, dlatego- mimo wymagającej i miejscami niebezpiecznej trasy- udało mu się zrealizować cel.  Jest to niebywałe osiągnięcie, biorąc pod uwagę zarówno szybkość, z jaką Dominik robi postępy sportowe, jak i fakt, iż wygrał z niezwykle doświadczonymi zawodnikami.

W Pucharze Świata zadebiutował 24 stycznia 2016  w sztafecie razem z Maciejem Staręgą, Janem Antolcem i Pawłem Kliszem w czeskim Novym Měscie. Za swoje największe dotychczasowe osiągnięcia, oczywiście poza złotem w Mistrzostwach Polski Seniorów 2016, zawodnik uznaje 14 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w Kazachstanie. Dominik stawia sobie ambitne cele na ten rok: dostanie się do pierwszej dziesiątki podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Rumunii. Jednocześnie przygotowuje się, by w nadchodzących latach zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie.

W czasie wolnym od treningów Dominik lubi spotkania z przyjaciółmi. Jego brat Kamil również uprawia biegi narciarskie- czasem startują wspólnie.